گسترش اینترنت اشیا (IoT) به این معنی است که دستگاه های “هوشمند” در خانه ها ، کارخانه ها و دفاتر در سراسر جهان یافت می شوند. افزایش فزاینده این فناوری به این معنی است که قانون اینترنت اشیا تازه در حال توسعه است و سوالات اساسی درباره مسئولیت محصول تولیدی مبهم باقی مانده است.

به عنوان مثال ، چگونه دادگاه ها تعیین می کنند که در صورت دسترسی هکرها به سیستم هوشمند و آسیب رساندن به آنها ، هزاران ملییون تومان از دست رفته باز خواهد گشت؟

صاحبان دستگاه های اینترنت اشیا یا توسعه دهندگان ، چه کسی مسئول است؟

مطالعات موردی ، دعاوی اولیه و تجزیه و تحلیل حقوقی به ما نشان می دهد که چگونه ممکن است دادگاه ها در آینده در مورد این سوالات تصمیم گیری کنند و به تولیدکنندگان و کاربران نهایی کمک می کند تا بدانند چه مسئولیت هایی در رابطه با امنیت دستگاه دارند.

نحوه اعمال مسئولیت به محصولات تولیدی  در این حوزه

به طور کلی ، قانون مسئولیت کالا می تواند پیچیده باشد ، حتی بدون در نظر گرفتن عوامل خاص فناوری اینترنت اشیا.

هیچ قانونی در مورد مسئولیت محصول وجود ندارد ، به این معنی که خسارت با استفاده از قوانین مسئولیت موجود در سطح ایالت ها و استان ها تعیین می شود. این قوانین معمولاً بر اساس نظریه های حقوقی سهل انگاری ، مسئولیت سختگیرانه یا نقض ضمانت نامه بنا شده است. آنها ممکن است به ما کمک کنند تا تعیین کنیم اگر .اقعا کسی می تواند مسئول آسیب های ناشی از آسیب پذیری دستگاه IoT باشد.در نتیجه ، احکام نیز ممکن است از استانی به استان دیگر به میزان قابل توجهی متفاوت باشد و تصمیم در یک استان ممکن است نحوه رسیدگی به پرونده در استان دیگر را پیش بینی نکند.

تحت وب بودن محصولات IoT نیز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. علاوه بر مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ، شاکیان ممکن است سایر طرفهای مسئول را نیز به عنوان متهمان در دعوای مسئولیت نام ببرند ، از جمله توزیع کنندگان ، خرده فروشان ، تامین کنندگان ، مهندسان کنترل کیفیت ، مشاوران و پیمانکاران.

مسئولیت بر عهده تولید کننده یا خرده فروش محصول است. به عنوان مثال ، خرده فروشی که محصول را به طور نامناسب ذخیره می کند ، می تواند مسئول باشد اگر این شیوه ذخیره سازی منجر به آسیب قابل توجهی برای کاربر نهایی شود.

با این حال ، هرچه محصول پیچیده تر باشد ، دعاوی پیچیده تری می تواند وجود داشته باشد. این امر به ویژه در مورد فناوری هوشمند که ماشین ها یا سیستم های صنعتی را کنترل می کند صادق است.

به عنوان مثال ، تنظیمات نادرست یک دستگاه اینترنت اشیا توسط یک پیمانکار یا ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات نیز می تواند منجر به مسئولیت آن پیمانکار شود. اگر مصرف کننده  بتواند ثابت کند که تنظیمات نادرست دستگاه منجر به آسیب شده یا دستگاه را در برابر حمله آسیب پذیرتر می کند ، دادگاه می تواند پیمانکار را مسئول خسارت ببیند.

آنچه کارشناسان حقوقی در مورد مسئولیت محصولات اینترنت اشیا باید بگویند

در مقاله ای ، مایکل کسنر ، نویسنده اطلاعات و امنیت سایبری ، برخی از تجزیه و تحلیل های قانونی فعلی در مورد مسئولیت محصولات اینترنت اشیا را خلاصه کرده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که ماهیت خسارت های دیجیتالی نیز می تواند موارد مسئولیت محصول را کمتر قابل پیش بینی کند.

خسارات جسمی را می توان به صورت کمی اندازه گیری کرد و تعیین خسارت های پولی را آسان تر کرد. در مورد هک ، با این حال ، ممکن است شرکت ها برای نشان دادن میزان واقعی هزینه ها برای خسارت هایی که اغلب نامشهود هستند ،شکل پرونده های از دست رفته ، زمان خرابی و کاهش اعتماد مشتری ، مشکل تر شوند.

یک مطلب از میسون ، هیز و کرران ، که در این مقاله ذکر شده است ، استدلال می کند که مشاغل باید منتظر عدم قطعیت زیادی باشند.

دادگاه ها ممکن است از “کاربران متضرر اینترنت اشیاء” درخواست کنند که خسارت ها در نتیجه اقدامات سازنده اینترنت اشیا ایجاد شده است. آنها همچنین ممکن است رویکرد “مسئولیت سخت” را اتخاذ کنند ، که در آن توسعه دهندگان می توانند مسئول خسارت وارده حتی بدون آن نوع اثبات باشند.

همچنین می توان مسئولیت را بین همه طرف های مربوط تقسیم کرد و مسئولیت را بین ذینفعان مانند کاربر اینترنت اشیا ، توسعه دهنده ، توزیع کنندگان و حتی هکرهایی که به دستگاه اینترنت اشیاء حمله کردند تقسیم کرد.

بسته به ماهیت خسارت ، موارد مسئولیت اینترنت اشیا ممکن است شامل مسئولیت مدنی و کیفری باشد. به عنوان مثال ، اگر یک اتومبیل خودکار به دلیل ناسازگاری با چراغ راهنمای شهر هوشمند با وسیله نقلیه روبرو برخورد کند ، مسئولیت کیفری می تواند به یک احتمال تبدیل شود.
مسئولیت محصول اینترنت اشیا می تواند چالش هایی را برای کاربران نهایی و توسعه دهندگان ایجاد کند.

با افزایش بازار اینترنت دستگاه ها ، مسئولیت اینترنت اشیاء به عنوان موضوعی مهم برای کاربران نهایی و توسعه دهندگان در نظر گرفته می شود. این امر به ویژه در مورد کاربران نهایی محصولات صنعتی اینترنت اشیا صادق است ، در صورتی که هکرها یک دستگاه اینترنت اشیا را به خطر بیاندازند ، ممکن است با خسارت قابل توجهی روبرو شوند.

کارشناسان انتظار دارند عدم قطعیت قابل توجهی در آینده نزدیک وجود داشته باشد. دادگاهها و قانونگذاران ممکن است طیف وسیعی از موضوعات مربوط به مسئولیت اینترنت اشیا را اتخاذ کنند. توسعه دهندگان اغلب مسئول خسارت وارده هستند یا فقط در مواردی که کاربران نهایی بتوانند ثابت کنند که اقدامات توسعه دهنده منجر به خسارت شده است.

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد