بلوتوث و بلوتوث کم انرژی

اکثر مردم فکر می کنند که اصطلاح “بلوتوث” تمام اشکال اتصال بلوتوث را پوشش می دهد و همچنین نیاز به نوعی فعال سازی دستی از طریق تلفن شما دارد. به هرحال، موضوع این نیست؛ در واقع، دو نوع اصلی از دستگاه های رادیویی بلوتوث وجود دارد. آنها به عنوان بلوتوث کلاسیک و بلوتوث کم انرژی (BLE) شناخته می شوند. با این حال، علیرغم داشتن نام گیج کننده ای مشابه، این نوع فناوری های بلوتوث با یکدیگر ناسازگار هستند. به این دلیل که هر یک از آنها از یک پروتکل منحصر به فرد استفاده می کنند.

چگونه از Beacon استفاده کنیم؟

هنگام استفاده از beacon، باید به خاطر داشته باشید که دو نوع برنامه اساسی وجود دارد: اولی موقعیت یابی مبتنی بر مشتری و دومی محلی سازی مبتنی بر سرور است.

برای موقعیت یابی مبتنی بر مشتری، کاربر می تواند تگ های BLE یا چراغ های اصلی را به سقف یا دیوار متصل کند. پس از راه اندازی، آنها به طور منظم سیگنال هایی را منتشر می کنند که یک تلفن همراه یا دستگاه دیگری که دارای BLE فعال است می تواند تشخیص دهد. سپس یک دستگاه در انتهای گیرنده مستقیماً موقعیت خود را با کمک برنامه تعیین می کند.

برای روش دوم کاربرد، محلی سازی مبتنی بر سرور، کاربران چراغ را به یک دارایی تلفن همراه مانند وسیله نقلیه یا شیئی که مردم حمل می کنند، متصل می کنند. در این سناریو، گیرنده سیگنال بلوتوث (مانند سخت افزار Gateway) آن سیگنال های ساطع شده را تشخیص می دهد. سپس گیرنده اطلاعات را به یک پردازنده پشتیبان ارسال می کند. سپس backend موقعیت خود را تعیین می کند.

چراغ بلوتوث چگونه کار می کند

ایده اصلی چراغ بلوتوث کاملاً ساده است. این با انتقال بسته های داده در فرکانس های رادیویی با برد نزدیک عمل می کند. سپس یک دستگاه گیرنده سازگار این داده ها را با کمک گیرنده دریافت می کند. نکته مهمی که در اینجا باید به خاطر داشته باشید این است که این بسته های داده می توانند حاوی دستوراتی باشند که برای راه اندازی رویدادها در دستگاه گیرنده در نظر گرفته شده است. برخی از مثال‌ها شامل اقدامات برنامه، درخواست‌ها و اعلان‌های فشاری است.

این بیکن دارای سه کانال پخش اصلی است که اتصال دستگاه ها به آن را سریعتر می کند. در نتیجه زمان گوش دادن به دستگاه اسکن نیز کاهش می یابد.

از نظر تئوری، فناوری بیکن دارای حداکثر برد موثر کمتر از 100 متر در شعاع از خود دستگاه بیکن است. همچنین تاخیر مورد انتظار تا 6 میلی ثانیه دارد. اما، زمان پاسخ و محدوده واقعی به خود بیکن و فرآیندهایی که اجرا می کند بستگی دارد.

بیشتر، ما از این بیکن ها در برنامه های کوتاه برد استفاده می کنیم. این به این دلیل است که اکثر بیکن‌ها می‌توانند به طور قابل اعتماد داده‌ها را تا فاصله 30 متری در صورت عدم مواجهه با موانع فیزیکی انتقال دهند. با این حال، محدوده عملکرد معمولی آنها بسته به قدرت فرستنده حدود 2 تا 5 متر است. بنابراین، اگر برد بالاتر باشد، مصرف باتری نیز خواهد بود.
انواع مختلف بیکن

انواع مختلفی از بیکن ها وجود دارد که هر یک از چراغ ها در حوزه خاص خود تخصص دارند. بیایید نگاهی به چند مورد از این انواع مختلف در زیر بیاندازیم.

برچسب های BLE

رایج ترین نوع بیکن تگ BLE است. با چسباندن به شیئی که مردم می خواهند ردیابی کنند، مکان اشیاء متحرک را ردیابی می کند. این سهولت استفاده و جابجایی برچسب ها چیزی است که آنها را برای کاربردهایی مانند مکان یابی تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها، وسایل نقلیه در سایت های صنعتی، تجهیزات کار در ادارات یا کالاها در تدارکات مناسب می کند. بسیاری از تولید کنندگان در بازار تگ های BLE، چراغ های روشنایی را در شکل ها و اندازه های مختلف و با ویژگی های مختلف ارائه می دهند. به عنوان مثال، اگر می خواهید از یک بیکن برای مقاصد صنعتی استفاده کنید، باید یک بیکن انعطاف پذیرتر با کلاس IP بالا تهیه کنید.

چراغ های حسگر

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که امروزه چراغ‌ها با حسگرهای محیطی نیز عرضه می‌شوند. شما می توانید حسگرهای مختلفی را به یک بیکن متصل کنید و داده های جمع آوری شده از آن سنسورها را به عنوان بخشی از پخش خود منتقل می کند. به عنوان مثال، می توانید یک چراغ ثابت با سنسور دما و رطوبت برای نظارت بر آب و هوای اتاق نصب کنید. علاوه بر این، شما همچنین می توانید از چراغ چراغ با سنسور حرکت برای تعیین اینکه آیا یک اتاق در حال استفاده است یا اشغال یک میز جداگانه استفاده کنید.
کارت فانوس دریایی

بیکن ها به عنوان کارت شناسایی به ویژه برای مکان یابی و ردیابی افراد مفید هستند، زیرا کوچک هستند و می توان آنها را بدون هیچ مشکلی حمل کرد. می توانید از آنها برای ضبط تعاملات در گردهمایی های بزرگ مانند همایش ها و تبادلات استفاده کنید. علاوه بر این، کارت می تواند برای اهداف امنیتی از طریق کنترل دسترسی استفاده شود. در حوزه امنیت فیزیکی و اطلاعاتی، کنترل دسترسی با کمک کارت‌های بیکن می‌تواند دسترسی به مکان یا مخزن داده را برای اهداف مدیریت مجوز محدود کند.

 

لینک منبع : https://www.iotforall.com/types-of-real-time-bluetooth-location-systems

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد