اگرچه ممکن است برای برخی افراد جدید به نظر برسد، استفاده از فناوری بیومتریک مدت زیادی است که وجود داشته است. مقامات ایالات متحده سابقه استفاده از این فناوری ها را در دهه های 1970 و 80 دارند. پلیس ایالات متحده از سیستم‌های شناسایی خودکار اثر انگشت (AFIS) که از زمان ظهور رایانه‌های اصلی شناخته می‌شود، استفاده کرد. با این حال، استفاده از فناوری پیشرفته بیومتریک تا همین اواخر در محیط کار گسترده نبوده است.

 

طبق تحقیقات اخیر شرکت Spiceworks، پیشرو در صنعت در جامعه فناوری اطلاعات، تا سال 2020 تا 90 درصد صاحبان مشاغل از فناوری بیومتریک برای اهداف احراز هویت استفاده خواهند کرد، در حالی که امروز 62 درصد است. این منبع ادعا می کند که تنها 14 درصد از شرکت ها از تشخیص چهره برای احراز هویت استفاده می کنند، در حالی که 57 درصد از اسکن اثر انگشت برای این منظور استفاده می کنند.

 

چرا کسب و کارها به فناوری بیومتریک نیاز دارند؟

چند دلیل وجود دارد که چرا استفاده از فناوری بیومتریک در محیط کار اجتناب ناپذیر می شود. در اینجا مزایای کلیدی آن نسبت به سایر روش‌های احراز هویت پرکاربرد، مانند کارت‌های هوشمند و رمز عبور آورده شده است.

سطح جدیدی از حفاظت از داده ها

در چند سال گذشته، بسیاری از سازمان‌ها برای دسترسی به مجموعه‌های مختلف داده در محل کار، به رمزهای عبور و پین‌های چهار رقمی اعتماد کرده‌اند. اما اغلب اوقات، هکرها در نفوذ به فایروال و سرقت اطلاعات حساس مشکلی ندارند. چنین داده‌هایی ممکن است شامل یک اسرار تجاری، داده‌های حساس کارمندان، مانند سوابق سلامت و هر گونه اطلاعات دیگری باشد که اگر در دستان اشتباه قرار گیرد، می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود.

اگرچه مواردی از سرقت داده‌های بیومتریک وجود داشته است، اما با فناوری‌های پیشرفته مانند تجزیه و تحلیل رفتار، محدود کردن دسترسی به داده‌ها فقط برای پرسنل مجاز آسان‌تر می‌شود. برخی از این فناوری ها در حال حاضر در دستگاه های مختلف مایکروسافت، فیس بوک و اپل استفاده می شوند. به عنوان مثال، آیفون X تشخیص چهره را به عنوان گزینه ای برای احراز هویت معرفی کرد. تشخیص چهره و یادگیری رفتار را ترکیب می کند تا مطمئن شود که شما صاحب واقعی گوشی هستید. برای مثال، با گذشت زمان یاد می‌گیرد که چگونه تلفن خود را در دست می‌گیرید، آیا با هر دو دست تایپ می‌کنید و چقدر روی صفحه لمسی فشار می‌دهید.

صرفه جویی در زمان

برای صاحبان مشاغل، اتلاف وقت به معنای واقعی کلمه پول از دست رفته است. در چند سال گذشته، شرکت‌ها با تجزیه و تحلیل پرداخت‌های حضور و غیاب کارکنان و اضافه‌کاری در میان دیگر مسائل مربوط به مدیریت زمان با مشکل مواجه شده‌اند. با فناوری بیومتریک، زمان کارمندان به طور دقیق ردیابی می شود، به طوری که می توان نسبتاً اضافه کاری و ساعات کار را جبران کرد.

در همین راستا، گاهی اوقات کارفرمایان میلیون‌ها دلار را به خاطر مسائل مربوط به سرقت زمان مانند مشت زدن با دوستان از دست می‌دهند. با استفاده از سیستم های مدیریت زمان خودکار با یکپارچه سازی فناوری بیومتریک، شرکت ها می توانند در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنند. علاوه بر این، برنامه ریزی کارمندان را برای کار از راه دور روان و قابل مدیریت می کند.

افزایش امنیت

دسترسی به بخش های مختلف ممکن است مشکل بزرگی برای مشاغل کوچک نباشد. اما سازمان‌های بزرگ‌تر می‌توانند به راحتی با مشکلات امنیتی با تعداد زیادی از کارمندان و بازدیدکنندگان که هر روز در حال جابجایی هستند، مواجه شوند.

به منظور کنترل ترافیک به مناطقی که نیاز به حفاظت ویژه دارند، صاحبان مشاغل می توانند کمی از کمک فناوری های بیومتریک استفاده کنند.

 

آینده بیومتریک

اسکن اثر انگشت، اسکن عنبیه چشم و تشخیص چهره تنها برخی از روش های رایجی هستند که امروزه از فناوری بیومتریک در محیط کار استفاده می شود. با این حال، در آینده نزدیک، ممکن است به دنبال راه‌های متفاوت و مؤثرتری برای جلوگیری از هرگونه مصالحه در مورد احراز هویت در محل کار باشیم.

 

پایان .

لینک منبع : https://www.scnsoft.com/blog/biometric-technology-advanced-technologies-are-making-their-way-into-the-workplace

 

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد