پیشرفت امکانات نرم افزاری و فناوری خرده فروشی هیچ نشانه ای از کم کاری ویا عدم پیشرفت ندارد.  در عوض، به عنوان نوشدارویی برای بهبود کارایی، رفع اختلال زنجیره تامین، خوشحال کردن مشتریان و افزایش درآمد در نظر گرفته می شود.

از آنجایی که خرده فروشان تلاش می کنند چشم انداز همه کاناله را ارائه دهند، به طور فزاینده ای به دنبال راه های نوآورانه برای القای فناوری در تمام عملیات خود هستند.

در سال های اخیر سرعت پیشرفت مداوم پذیرش فناوری را افزایش داده است و به مجموعه‌ای از نوآوری‌های بی‌نظیر منجر شده است. از آنجایی که خرده‌فروشان تلاش می‌کنند خرید را به تجربه‌ای تبدیل کنند که مصرف‌کنندگان را خوشحال می‌کند، اینترنت اشیاء نقشی اساسی در ترکیب تجربه فیزیکی در فروشگاه با تجربه خرید دیجیتال ایفا می‌کند.

در ادامه باید افزود که خرید هوشمند با 5G پیچیده تر خواهد شد و دستگاه های بیشتری را قادر می سازد به طور همزمان به اینترنت دسترسی داشته باشند. اتصال پیشرفته امکان انتقال یکپارچه داده ها و اطلاعات را فراهم می کند و از طیف وسیعی از موارد استفاده پشتیبانی می کند که کارایی عملیات خرده فروشی را بهبود می بخشد و تجربیات شخصی را ارائه می دهد.

بنابراین چگونه اینترنت اشیا به تغییر شکل چشم‌انداز خرده‌فروشی در سال‌های آینده کمک می‌کند؟ در زیر سه راه وجود دارد که می تواند عملیات مشتری مداری و دفتر پشتی را متحول کند.

یک -تجربه فروشگاه تکامل خواهد یافت

با عرضه 5G، برچسب‌های RFID فراگیر خواهند شد و ناقوس مرگ را برای تجربه سنتی پرداخت صندوقدار به صدا در خواهند آورد. در عوض، فناوری‌ها و حسگرهای هوشمند هر کالا را ردیابی می‌کنند و به‌طور خودکار سیستم پرداخت دلخواه مشتری را مانند کارت اعتباری شارژ می‌کنند و اصطکاک را از تجربه خرید فیزیکی حذف می‌کنند. نقش صندوقدار منسوخ می شود و فروشگاه ها دیگر نیازی به اختصاص فضای فیزیکی به پرداخت ندارند.

تجربه هوشمند در فروشگاه تا سال 2025 شامل تابلوهای دیجیتال، نمایشگرهای روی قفسه، چراغ‌ها و نشانگرهای قیمت برای قیمت‌گذاری فعال خواهد بود. و با بهره‌گیری از حجم وسیعی از داده‌ها از فعالیت در دارایی‌های دیجیتال و فیزیکی، خرده‌فروشان می‌توانند در حین جستجو در فروشگاه فیزیکی، تجربیات شخصی‌سازی‌شده برای مشتریان ایجاد کنند.

تحویل خودروهای بدون سرنشین و خودران به عنوان بخشی از تجربه خرده فروشی متصل به طور فزاینده ای رایج خواهد شد زیرا برندها در تلاش برای برآورده کردن خواسته های مصرف کنندگانی هستند که خواهان خدمات سریعتر هستند. ربات‌ها به‌طور گسترده در فروشگاه‌ها و مراکز فروش برای خودکارسازی، ساده‌سازی و بهینه‌سازی تجارب خرده‌فروشی در فروشگاه‌ها به‌طور گسترده مستقر خواهند شد.

 

دو- از دستگاه های متصل به خدمات اشتراک

با فراگیر شدن دستگاه‌های اینترنت اشیا در صنعت خرده‌فروشی، تمرکز بر ارائه خدمات اشتراک و مدل‌های تجاری کاملاً جدید تغییر خواهد کرد. فن‌آوری‌های هوشمند به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که با مشتریان به‌عنوان یک بخش رفتار کنند و خدمات بسیار شخصی‌سازی شده را ارائه دهند. این می‌تواند به شکل یک یخچال متصل باشد که گزینه‌های منوی هفته را بر اساس ترجیح افراد (کم کربوهیدرات) ارائه می‌کند و سپس به‌طور خودکار فهرست‌های خرید را با خدمات تحویل خواربار ترجیحی برای مواد مورد نیاز برای وعده‌های غذایی پیشنهاد می‌کند. تا سال 2025، 50 درصد از خانواده های ایالات متحده حداقل یکی از این خدمات اشتراک را خواهند داشت. بینش و تحلیل‌هایی که می‌توان در جریان داده‌های غنی ارائه شده توسط اینترنت اشیا به کار برد، می‌تواند منوی جالب و متنوعی را به مشتریان ارائه دهد و در عین حال ضایعات مواد غذایی و بسته‌بندی را نیز به حداقل برساند.

با این حال، پیچیدگی فزاینده‌ای که اینترنت اشیاء ایجاد می‌کند، خرده‌فروشان را ملزم می‌کند تا درباره نحوه آزمایش و نظارت بر عملکرد کل تجربه خرید متصل برای اطمینان از همسویی آن با انتظارات مشتری، تجدید نظر کنند. این یک گام حیاتی برای خرده‌فروشانی است که امیدوارند از مزایای مالی ارائه یک تجربه همه‌کانالی بدون درز که مشتریان را خوشحال می‌کند، بهره ببرند.
اینترنت اشیا خرده فروشی را متحول خواهد کرد

سال‌های آتی برای صنعت خرده‌فروشی حیاتی خواهد بود زیرا تلاش می‌کند تجربه مشتری را تغییر دهد و کارایی عملیاتی را ارائه دهد. نوآوری‌هایی که سیستم‌ها و دستگاه‌های IoT هوشمند ارائه می‌کنند برای خرده‌فروشان در تلاش برای تسریع در تلفیق تجربه دیجیتال و فیزیکی بسیار مهم خواهد بود.

 

نویسنده : Dr. Gareth Smith

منبع : https://www.iotforall.com/3-ways-iot-will-transform-the-retail-experience

 

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد