بر اساس آخرین آمار جهانی، 52.6٪ از کل ترافیک اینترنت از تلفن همراه منشاء می گیرد، در حالی که برخی از مشتریان ScienceSoft گزارش می دهند که سهم بازدیدکنندگان تلفن همراه آنها از 55٪ فراتر رفته است. به عبارت دیگر، اگر در حال حاضر یک وب سایت، یک پورتال وب یا یک برنامه وب دارید یا قصد دارید آن را دریافت کنید، توجه داشته باشید که بیش از نیمی از بازدیدکنندگان شما آن را در یک دستگاه تلفن همراه مشاهده می کنند یا خواهند داشت.

در این مقاله، من قصد دارم توضیح دهم که چرا طراحی‌های اول دسکتاپ برای موبایل کار نمی‌کنند و استراتژی Mobile-first Design در حال گسترش است و چرا باید به دنبال فروشنده‌ای باشید که می‌داند چگونه این استراتژی را به درستی با تکنیک طراحی واکنشگرا

 

چرا رویکرد ،اول دسکتاپ تجربه تلفن همراه را خراب می کند

هنگامی که دستگاه های تلفن همراه در همان ابتدای فرآیند طراحی به حساب نمی آیند، نرم افزار در نهایت به صفحه نمایش تلفن همراه فشرده می شود. این اغلب به این معنی است که برخی از ویژگی‌های ضروری نرم‌افزار از نسخه دسک‌تاپ، صرفاً به این دلیل که مناسب نبودند، در موبایل از بین می‌روند.

ScienceSoft در تمرین حسابرسی UI خود، مسائل خطرناک تری را در طراحی اولین دسکتاپ کشف کرد که منجر به پرش فوری بازدیدکنندگان شد. یکی از این مسائل مربوط به عملکرد شناور است که به سادگی در صفحه نمایش لمسی وجود ندارد. اگر وب‌سایت دسک‌تاپ شما برای موبایل سازگار نیست و منوی آن بر روی مکان‌نما متکی است، بازدیدکنندگان تلفن همراه را از امکان پیمایش در صفحات وب محروم می‌کنید و آنها را ترک می‌کنند.

به طور خلاصه، تعامل با محتوای وب در یک دستگاه دسکتاپ بسیار متفاوت از تعامل در تلفن همراه است. بنابراین، اگر می خواهید مطمئن شوید که بازدیدکنندگان دسکتاپ و تلفن همراه شما به اندازه کافی برای اقامت، ثبت نام و پرداخت احساس راحتی می کنند، باید نیازهای خاص دستگاه آنها را برآورده کنید.

چگونه طراحی  ار نوع Mobile-first Design به ایجاد یک تجربه تلفن همراه با کیفیت کمک می کند

اینکه راه حل وب شما در همه دستگاه ها طبیعی به نظر برسد و احساس شود، کار دقیق زیادی می طلبد. استراتژی موبایل اول چیزی است که به سازماندهی این کار و به دست آوردن نتایج ملموس کمک می کند.

دلیل اصلی پشت استراتژی طراحی موبایل اول این است که فضای محدود و الگوهای تعاملی خاص، طراحی محتوا برای موبایل را بسیار دشوارتر از دستگاه های دسکتاپ می کند. ایجاد رابط کاربری تلفن همراه ابتدا امکان طراحی تجربه موبایلی با کیفیت را بدون محدود شدن توسط محدودیت‌های طراحی کامل دسکتاپ فراهم می‌کند.

به نظر من، بزرگترین مزیت استراتژی موبایل اول این است که به جلوگیری از “تخریب برازنده” کمک می کند – حذف یک رابط کاربری تمام صفحه از عناصر آن به منظور قرار دادن آن در صفحه نمایش تلفن همراه. در عوض، این رویکرد از «بهبود پیشرونده» پشتیبانی می‌کند – استراتژی معرفی ویژگی‌های ضروری برای دستگاه‌های تلفن همراه و افزودن لایه‌های ظریف‌تر از عملکرد و محتوا در صفحه‌های بزرگ‌تر.

 

چگونه از ترکیب استراتژی Mobile-first Design با طراحی واکنشگرا سود می برید

اگرچه به نظر من عباراتی مانند “موبایل اول بهتر از طراحی واکنشگرا است” بسیار رایج هستند، اما چندان منطقی نیستند. طراحی موبایل اول در مورد برنامه ریزی استراتژیک است، در حالی که طراحی پاسخگو یک تکنیک طراحی است. بنابراین، به جای انتخاب بین یک ابزار و یک ماده، مطمئن شوید که فروشنده شما این دو را با هم ترکیب کرده است.

در عمل ScienceSoft، ما سه مزیت اصلی رویکرد موبایل اول برای طراحی واکنشگرا را کشف کرده ایم:

طراحی متمرکز و نامرتب

اولین قدم تجزیه و تحلیل نیازهای کاربران و اولویت بندی عناصر راه حل وب آینده بر اساس داده های جمع آوری شده است. اولویت‌بندی زودهنگام اجازه می‌دهد تا طراحی منظم و نامرتب را در همه دستگاه‌ها ایجاد کنید. بنابراین، در حین طراحی نسخه موبایل برای کوچکترین صفحه، ما فقط محتوای با اولویت بالا را اضافه می کنیم و عناصر با اولویت کمتر را در رابط های کاربری بزرگتر اضافه می کنیم که فضای آزاد بیشتری را برای عناصر ارائه می دهند.

به این ترتیب، رابط کاربری تلفن همراه به جای داشتن آن دسته از عناصر دسکتاپ که توانسته اند بر روی صفحه نمایش قرار گیرند، به نیازهای ضروری کاربران پاسخ می دهد.

UX برنامه ریزی شده زیرکانه

طراحی برای موبایل ابتدا ما را وادار می کند تا در همان ابتدای پروژه، تمام تفاوت های ظریف UX موبایل را در نظر بگیریم. این شرایطی را حذف می‌کند که عناصر محتوای ناسازگار با موبایل یا الگوهای تعاملی – به عنوان مثال، مناطق کلیکی کوچک و غیر مناسب برای ضربه زدن – قبلاً در یک طرح‌بندی به اندازه دسک‌تاپ گنجانده شده‌اند و به زمان و هزینه بیشتری برای تنظیم مجدد یا کار مجدد در نسخه تلفن همراه نیاز دارند.

فرآیند طراحی سریعتر و ارزان تر

رابط کاربری موبایل برای مرورگرهای ضعیف‌تر ایجاد شده است که معمولاً باگ‌ها و خطاهای بیشتری در نمایش محتوای واکنش‌گرا ایجاد می‌کنند. حذف این خطاها در مراحل اولیه، توسعه بیشتر را روان‌تر می‌کند، در حالی که طراحی اول دسکتاپ تنها در پایان این اشکالات را آشکار می‌کند و تیم توسعه را مجبور می‌کند تا کد را برای همه نسخه‌های صفحه‌نمایش بزرگ‌تر نیز تنظیم کند.

نقطه شروع مناسب برای پروژه وب خود را انتخاب کنید

تنها زمانی که از ابتدا به حساب بیاید، طراحی موبایل می تواند به درستی انجام شود. با حصول اطمینان از استراتژی طراحی موبایل اول برای پروژه وب خود، به نتایج آن اطمینان می‌یابید و در عین حال متناسب با بودجه و چارچوب زمانی خود هستید.

 

 

پایان .

لینک منبع : https://www.scnsoft.com/blog/mobile-first-design

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد